Prohledat tento blog

Copywriting

Velmi důležitou složkou internetového marketingu je copywriting neboli vytváření obsahu na webu.
V této spojitosti můžeme narazit v nabídkách některých marketingových společností například na fráze typu „vytvoříme pro vás text, který prodává“ nebo „copywriting prodává produkty“. Četba těchto sloganů však vyžaduje správné čtení, neboť se očividně jedná o nadsázku, tj. nesmí se brát doslova.
Podle Michaely Horňákové je copywriting „tvůrčí činnost, při které se vytvářejí čtivé a poutavé texty, které prodávají produkty a služby“ (Copywriting. Praktický průvodce tvorbou textů, které prodávají, Computer Press, a.s., Brno 2011, str. 11).

Může však text prodat váš výrobek nebo službu? Myslím si, že text, byť i dobře vytvořený, sám o sobě takovou sílu nemá. Problematika je složitější, než aby se dala takto ve zkratce vyjádřit.

Textový obsah musí spolu s grafickým zpracováním tvořit poutavý a jednolitý celek.

Viktor Janouch ve své knize Internetový marketing (Computer Press, Brno 2010, str. 111) poznamenává: „Na Internetu nemají velký úspěch texty, ze kterých je snaha o získání zákazníka příliš viditelná. Lépe je informovat a nepřímo tak sdělovat pozitivní vlastnosti produktů, vytvářet povědomí o solidnosti firmy a ukazovat zájem o názory zákazníků.  Reklamní texty na běžných stránkách vašeho webu není dobré používat vůbec.“

Text by měl vyvolat zájem o nabízený produkt či poskytovanou službu. Jak však toho dosáhnout? Mnoho lidí reaguje na provokativní až hloupé texty. Toho využívá především klasická reklama. Na Internetu je situace jiná. Uživatelé jsou kritičtí vůči agresivní reklamě, více přemýšlejí o nabízených produktech či službách.

Buďme poctiví ve sdělování informací, a když k tomu přidáme nápaditost, jasnou argumentaci a jazykovou čistotu, lze očekávat zájem ze strany návštěvníků.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Vážený uživateli,

používej blog k tématickým obsahům nikoliv k tvorbě obsahu, který s danným tématem nemá nic společného. Komentáře, které nesouvisí s obsahem napsaného článku nebudou publikovány nebo budou následně odstraněny.