Prohledat tento blog

čtvrtek 16. února 2012

Co je anchor text?


Významnou složku oblasti zvané off-page optimalizace tvoří zpětné odkazy, tj. odkazy, které vedou na vaši stránku z jiných webů. V této souvislosti je důležitý tvar odkazu, který se anglicky nazývá anchor text.
Příklad zápisu odkazu:

<a href="http://www.priklad.cz">Text odkazu</a> 

„Anchor text je viditelná část hypertextového odkazu. (…) Tvar anchor textu je velice důležitý pro posilování odkazované stránky ve vyhledávačích.“ 
(Kubíček, Michal – Linhart, Jan: 333 tipů a triků pro SEO. Computer Press, a.s., Brno 2011, str. 109.)

Podle Seznamu by všechny odkazy měly obsahovat výstižný text týkající se odkazované stránky, který se zapisuje do tagu <a>. 
  •  Vhodně zvolený text odkazu řekne uživateli i robotovi něco o stránce, na kterou odkazujete. 
  • Text odkazu by měl být krátký, ale přitom dostatečně popisný, a měl by se lišit od ostatního textu. 
Je dobré vyvarovat se obecných odkazů typu "zde" a vyhnout se nadměrnému používání klíčových slov v textu odkazu.


Podle pravidel tvorby přístupného webu by z textu každého odkazu měl uživatel poznat, kam odkaz vede a co může na cílové stránce očekávat. Pokud není možné vyjádřit informaci o cíli odkazu pomocí textu odkazu, musí být tato informace dostupná alespoň v atributu title> odkazu (značky <a>) nebo v přímém kontextu odkazu.

Pravidlo prvního odkazu
 

Podle odborníků v oblasti SEO je třeba vzít v úvahu tzv. "pravidlo prvního odkazu" (viz Rand Fishkin, Results of Google Experimentation - Only the First Anchor Text Counts). Pokud ze stránky A vede více odkazů na stránku B, Google započítá pouze první odkaz a ostatní ignoruje.

Operátor allinanchor

Pokud chceme zjistit, jak hodnotí Google stránky podle textu odkazů, napíšeme do vyhledávacího pole klíčové slovo a před něj operátor allinanchor.  Dotaz bude vypadat takto: allinanchor:optimalizace webových stránek. Google zobrazí stránky, na které směřuje největší počet nejlépe hodnocených zpětných odkazů obsahujících anchor text "optimalizace webových stránek".

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vážený uživateli,

používej blog k tématickým obsahům nikoliv k tvorbě obsahu, který s danným tématem nemá nic společného. Komentáře, které nesouvisí s obsahem napsaného článku nebudou publikovány nebo budou následně odstraněny.