Prohledat tento blog

středa 18. ledna 2012

Hodnocení důležitosti webových stránek

Rank webové stránky je veličina, která určuje důležitost stránky na Internetu. Počítá se z off-page faktorů (tj. z počtu a kvality odkazů). Jeho přesnou hodnotu vyhledávače oficiálně nezveřejňují. V současné době se nelze při hodnocení kvality webové stránky řídit pouze hodnotou PageRanku. Není bez zajímavosti, že Google tuto hodnotu vyřadil ze svých Nástrojů pro webmastery. Relevanci neboli důležitost stránky určuje u Googlu přes 200 různých faktorů a PagRank je jedním z nich.
Naštěstí existuje alternativa k PageRanku, která se stala velmi používaným a ceněným nástrojem, a to především v oblasti výměny zpětných odkazů.

Mozbar (http://www.seomoz.org/seo-toolbar) poskytuje okamžitý přístup k důležitým údajům a parametrům z hlediska SEO (některé nástroje jsou však placené). Tato lišta je dostupná pro prohlížeče Firefox a Google Chrome.
Rand Fishkin a jeho tým (SEOMoz) vyvinuli následující metriky:
  • mozRank a mozTrust pro každou URL adresu
  • mozRank a mozTrust pro jednotlivé domény
  • Domain Authority a Page Authority

Vysvětlení k některým metrikám

MozRank (mR) ukazuje důležitost webové stránky v rámci webu. Hodnotí především kvalitu odkazů a jejich zdroj. Stránky s vysokou hodnotou  mozRanku mají šanci posunout se na lepší pozice ve výsledcích vyhledávání.
MozRank má obdobný algoritmus jako Pagerank. Data zpracovává firma SEOMoz prostřednictvím archivu Linkscape (nyní je součástí Open Site Explorer). Pomocí mozRanku lze předvídat hodnotu Pageranku po dalším Google Dance. Tento nástroj poskytuje také přesnější interpretaci a na rozdíl od PageRanku je pravidelně aktualizován.
Rozsah: 1-10.
MozTrust (mT) ukazuje důvěryhodnost stránky v rámci webu. Používá podobný algoritmus jako Google a Bing.
Rozsah: 1-10.
Termín Page Authority (PA) určuje hodnotu jednotlivé stránky a je ukazatelem její důležitosti. Čím vyšší je hodnota PA, tím větší je pravděpodobnost, že se stránka umístí lépe ve výsledcích vyhledávání. PA bere v úvahu různé faktory, mozRank, mozTrust a další.
Rozsah: 1-100.
Hodnota Domain Authority (DA) určuje důležitost dané domény.
Rozsah: 1-100.
V neplacené verzi jsou na liště dostupné metriky Page Authority, mozRank a Domain Authority.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vážený uživateli,

používej blog k tématickým obsahům nikoliv k tvorbě obsahu, který s danným tématem nemá nic společného. Komentáře, které nesouvisí s obsahem napsaného článku nebudou publikovány nebo budou následně odstraněny.